„Po šaltojo sezono gyventojai būna tikrai pasiilgę vasarą primenančių arbūzų. Naujojo derliaus arbūzai parduotuves pasiekia iš tų šalių, kuriose jau yra sunokę – Maroko, Irano, taip pat Ispanijos ir netgi Panamos bei Kosta Rikos. Jau pačioje sezono pradžioje arbūzai atsiduria pirkėjų krepšeliuose, tačiau jų pardavimų pikas – liepa. Šį mėnesį arbūzų pardavimai išauga iki 15 kartų“, – sako V. Budrienė.
Dera su sūriu ir pipirais
Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ daržovių ir vaisių ekspertė, pasakoja, kad arbūzai yra tolimi cukinijų bei agurkų giminaičiai ir buvo auginami dar prieš 5000 metų. Jie puikiai numalšina troškulį, papildo organizmą vitaminais ir mikroelementais, turi daug naudingųjų savybių. Nors esame įpratę arbūzus valgyti vienus, tačiau jie dera su daugeliu kitų produktų ir tinka net sušiams gaminti.
Pasak J. Sabaitienės, skirtingose šalyse arbūzai valgomi skirtingai. Pavyzdžiui, Artimuosiuose Rytuose ir Graikijoje arbūzai patiekiami kartu su fetos sūriu. Priklausomai nuo arbūzo ir fetos gabalėlių dydžio, galima išbandyti sūresnį ar ne tokį sūrų šio derinio variantą. Su sūriu arbūzai valgomi ir kitose saulėtose šalyse, taip pat – apšlakstomi ir alyvuogių aliejumi. Tolimojoje Meksikoje vertinami aštresni arbūzo deriniai – jis valgomas apibarstytas druska ir aitriaisiais pipirais.
Į ką atkreipti dėmesį renkantis
Norint išsirinkti išraiškingo skonio arbūzą, reikėtų atkreipti dėmesį į kelis pagrindinius požymius, išduodančius, kad vaisius yra gerai sunokęs. J. Sabaitienė pataria pirmiausia įvertinti spalvą. Vertėtų rinktis sodriai žalią, nuoseklų juostelių raštą turintį arbūzą. Žalios juostos turi būti gilios, o blyškios – kreminės, švelniai gelsvos. Taip pat apžiūrėkite arbūzą ir raskite vadinamąją lauko dėmę – tai ta vieta, kuri lietėsi prie žemės. Ji turėtų būti tamsios spalvos – jeigu ši dėmė yra blyški, balsva, gali būti, kad arbūzas ne iki galo sunokęs.
Vienas populiariausių ir geriausių arbūzo įvertinimų, anot J. Sabaitienės, – garsas. Švelnus beldimas į arbūzą tikrai gali padėti išsirinkti geriausią. Švelniai pabarbenkite pirštais ir klausykite arbūzo skleidžiamo garso. Jei garsas duslus, tai rodo, kad arbūze yra daugiau vandens ir jis greičiausiai yra prinokęs. Jei beldimas neskamba, tai gali būti ženklas, kad arbūzo žievė yra per stora ir jis nėra iki galo subrendęs.
Daržovių ir vaisių ekspertė siūlo išbandyti ir gaivius vasariškus receptus su arbūzais.
Arbūzų, pomidorų ir fetos salotos
Jums reikės:
Arbūzo
šviežių mėtų lapelių
pusės raudonojo svogūno
Vyšninių pomidoriukų
Fetos sūrio
2 šaukštų alyvuogių aliejus
2 šaukštų citrinos sulčių
1 šaukštelio medaus
druskos ir juodųjų pipirų
Paruošimas:
Nupjaukite arbūzo žievę, pašalinkite sėklas ir supjaustykite jį nedideliais trikampiais gabalėliais. Sudėkite ant lėkštelės. Ant viršaus uždėkite šviežių mėtų lapelių, pusžiedžiais pjaustyto raudonojo svogūno ir per pusę supjaustytų vyšninių pomidorų. Kitame dubenėlyje sumaišykite alyvuogių aliejų, šviežias citrinos sultis, medų, druską ir juoduosius pipirus. Ant daržovių sudėkite gabalėliais padalintą fetos sūrį ir užpilkite gautu padažu.
Arbūzų sorbetas
Jums reikės:
200 g cukraus
1 puodelio vandens
8 puodelių kubeliais pjaustyto arbūzo be sėklų
2 šaukštų citrinos sulčių
Paruošimas:
Nedideliame puode užvirkite cukrų ir vandenį. Virdami maišykite, kol cukrus ištirps, tada palikite atvėsti. Maišytuvu susmulkinkite arbūzą. Supilkite gautą masę į didelį dubenį, įmaišykite atvėsintą cukraus sirupą ir citrinos sultis. Viską supilstykite į formeles ir užšaldykite. Po 8 valandų galite mėgautis arbūzų sorbetu.
Komentuoti