2020-07-11, šeštadienis, 05:20.     Šiandien Šilalėje saulė teka 04:58, leidžiasi 21:48, dienos ilgumas 16:50.

Šilumos nuostoliai aiškūs, kaltininkai – dar ne

2019-07-02, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Šilumos nuostoliai aiškūs, kaltininkai – dar ne

Ne pačios geriausios dienos UAB „Šilalės šilumos tinklams“. Savivaldybei priklausančios uždarosios akcinės bendrovės nuostoliai pernai pasiekė 874805,3 euro. Rajono žmonės pasibaisėję: iš kur tokios sumos? „Kaip susidarė tokia padėtis įmonėje ir kaip tai atsilieps šilumos kainoms?“ - klausia savivaldybės tinklalapio silale.lt skaitytojai. Jie nedviprasmiškai reikalauja buvusių vadovų darbo analizės.

 

Išsamią analizę pateiks auditoriai – šiuo metu UAB „Šilalės šilumos tinklų“ teisinį auditą atlieka įmonė „Cobalt“. Tačiau iš turimų apskaitos duomenų kai kurios nuostolių priežastys matyti jau dabar. Beveik 900 tūkstančių eurų nuostolis neatsirado per vieną dieną – jis kaupėsi nuo 2007 iki 2018 metų. Buvo keletas pelningų metų, bet po jų sekę nuostoliai keletą kartų viršijo ankstesniuosius pelnus.

 

Nuostolingi bendrovei buvo ir 2018 metai. Nuostoliai sudarė 94 tūkstančius 130 eurų. Įmonė gavo per mažai pajamų ar patyrė per didelių išlaidų?

 

„Buvo to ir to“, - sako naujasis bendrovės direktorius Kęstutis Ačas. Jis savo pareigas pradėjo eiti šiemet, ir visi nuostoliai patirti dar iki jo.

 

UAB „Šilalės šilumos tinklų“ vienintelės pajamos – parduota šilumos energija. Jeigu nuostolis, pardavė ją  per pigiai ar išleido per daug gamindami? Norint vertinti kainą, direktorius siūlo pirmiausia išsiaiškinti, kaip ji nustatoma. Bazinę šilumos kainą sudaro dvi dedamosios – pastovioji ir kintamoji. Pastoviąją dalį sudaro darbuotojų atlyginimai ir kitos administravimo išlaidos, amortizaciniai atskaitymai, šilumos tinklų ir katilinių priežiūrai reikalingos lėšos. Pastoviąją kainos dedamąją trims arba penkeriems metams nustato Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija.

 

„Pernai įmonės darbuotojams buvo pakelti atlyginimai ir energijos kainos pastovioji dalis gerokai viršijo komisijos nustatytą dydį 58 tūkstančiais eurų. Turėdama pelno, įmonė būtų galėjusi tą sumą kompensuoti, - sako naujasis direktorius. - Bet pelno nebuvo. Bendrovė gerokai sumažino komisijos nustatytą kintamąją energijos kainos dalį ir negavo 39 tūkstančių 800 eurų. Tokiu būdu įmonės nuostolis pasiekė 94 tūkstančius 130 eurų“.

 

Išeitų, įmonė pasididino išlaidas ir susimažino pajamas, už šilumą iš vartotojų imdama mažiau, negu nustatė  Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija? Direktorius patvirtina – skaičiai rodo būtent tai. „Kintamoji kainos dedamoji – tai kurui, elektrai, vandeniui išleidžiamos lėšos. Brangstant kurui, elektrai, vandeniui, neišvengiamai kyla ir šilumos energijos kaina, jos negalima kelti daugiau, nei leidžia kontrolės komisija. Bet įmonė gali imti mažiau, rizikuodama patirti nuostolį. Pernai taip ir atsitiko“, - sako K. Ačas.

 

Pernai artėjo rinkimai, buvusioji rajono valdžia nenorėjo erzinti gyventojų ir paliko mažesnę šilumos kainą? „Žiūrint formaliai, tokį sprendimą priima pati bendrovė, - sako direktorius. - Tarybos sprendimo šiuo klausimu nereikia“. Taigi formaliai…

 

Tačiau nuostolingi buvo ne tik 2018 metai. Iš įmonės suvestinės matyti, kad nuostoliai prasidėjo 2007 metais (108 tūkstančiai), o kitais jau siekė jau 181 tūkstantį eurų. Didžiausias nuostolis patirtas 2011 metais, kai jis viršijo 200 tūkstančių.

 

„Viena įmonės bėda velkasi nuo 2008  ir 2009 metų, kai ji nusipirko apie 100 tonų nedegios skalūnų alyvos. Gal norėta deginti kaip mazutą, bet ji tokiu būdu nedega. Matyt, per daug vandens. Nedegiai alyvai išleisti pinigai – tai dar ne visas nuostolis. Ją dar reikės utilizuoti“, - sako direktorius.

 

Kas tuo metu vadovavo šilumos ūkiui ir rajonui? Žiūrime kalendorių. UAB „Šilalės šilumos tinklų“ direktoriumi dirbo Jonas Gudauskas, rajono meru – Albinas Ežerskis.  Pasak direktoriaus, jų nedegaus palikimo dar yra likę 25 tonos. Tona utilizavimo – 300 eurų. Taigi prie turimo nuostolio dar prisidės 7,5 tūkstančio eurų.

 

Kas laukia bendrovės? Kas ją ištrauks iš finansinio liūno? Vargšai vartotojai, kuriems bus kelta  šilumos kaina? Direktoriaus manymu, tai neįmanoma. Beveik 900 tūkstančių eurų – per didelė našta, kad ją būtų galima suversti žmonėms. Kitas kelias – sumažinti uždarosios akcinės bendrovės įstatinį kapitalą ir tokiu būdu likviduoti nuostolį. Bendrovės direktorius tokį prašymą Savivaldybės tarybai jau pateikė, dabar lauksime jos sprendimo.

 

„O šilumos kaina mūsų vartotojams tikriausiai nekils. Negaliu garantuoti, kad ji mažės, bet manau, kad neturėtų kilti. Didelę kainos dalį sudaro kuras, o mes pasinaudojome proga, kad jo kaina dabar kritusi, ir prisipirkome jo atsargų. Pernai biokuras buvo perkamas po 160 eurų už šilumos vienetą tne, dabar mums jo pavyko nupirkti po 120 – 130 eurų už tą patį šilumos vienetą. Žiemos lauksim ramiai“, - ramino direktorius K. Ačas.

 

Lieka dar vienas nemalonus klausimas: bendrovė įklampinta į finansinę balą, dėl nuostolių gali tekti mažinti jos įstatinį kapitalą. O atsakingų nėra?

 

„Ne man kalbėti apie atsakomybę. Jau yra baigiamas teisinio audito atlikimas, jį atliekanti įmonė išvadas žadėjo pateikti liepos pradžioje. Tada ir matysim, dėl kokių priežasčių tai atsitiko, kas ir už ką yra atsakingas. Laukti liko nedaug“, - pažadėjo direktorius K. Ačas.

 

Petras DARGIS,
Savivaldybės mero patarėjas
UAB „Šilalės tinklai“ nuotrauka


 

Contact form

Šios dienos vardadieniai