2020-09-23, trečiadienis, 22:36.     Šiandien Šilalėje saulė teka 07:07, leidžiasi 19:12, dienos ilgumas 12:4.

Pūsti Pajūrio burbulą ar imtis tikrų problemų?

2020-02-26, paskelbė Nuomonės ir aktualijos
Pūsti Pajūrio burbulą ar imtis tikrų problemų?

„Kas ten pas jus Pajūryje?“ - klausia manęs Seimo kolegos. Per keletą mėnesių mūsiškis Pajūrio miestelis išgarsintas visoje šalyje, o jo šeimos gydytoja padaryta vos ne spaudos ir televizijos garsenybe. Teiginiai stipresni vienas už kitą, jie dvelkia kriminalu. „Politikės verslo planas sužlugdė valstybinę ambulatorija“, - teigia vieni, o kiti papildo: „Meras palaimino Pajūrio ambulatorijos žlugimą“. Ar nebaisu? Ar ne nusikaltimas? Kaip dabar žmonės gydysis, netekę savo ambulatorijos?

 

Nuvažiuoju į savo apygardą, susitinku su savo rinkėjais Žvingiuose, Jomantuose, Visdžiauguose, Teneniuose ir nerandu jokios tragedijos. Kur žmonės gydysis? „Kaip ėjome pas savo daktarę Saulę Olendrienę, taip ir dabar einam! - sako jie man. - Argi bloga daktarė?“ Taip, aš ir anksčiau buvau girdėjęs, kad tai gera, žmonių gerbiama gydytoja, bet nemaniau, kad žmonės taip stotų už ją. Jie klausė manęs kaip Seimo nario ir kaip teisininko: ką ji tokio padarė, kokius konkrečiai ji sulaužė įstatymus? Kodėl šitoks puolimas?

 

Ir tikrai, kas atsitiko Pajūryje, kad jo ambulatorija sulaukė dar didesnio dėmesio, negu visoje šalyje nuskambėjęs ir gyventojų džiaugsmingai sutiktas naujosios rajono valdžios sprendimas dykai pavežti keleivius Šilalės autobusų parko autobusais?

 

Iš tiesų nieko labai išskirtinio. Tai, ką matome Pajūryje, jau seniai įvykę kaimyniniuose Tauragės, Šilutės, Plungės rajonuose ir gretimoje Rietavo savivaldybėje. Šeimos gydytojai išeina iš valdiškų ambulatorijų ir imasi dirbti savarankiškai. Joks įstatymas šito nedraudžia.  Procesas apėmęs visą Lietuvą. Jau kuris laikas tai vyksta ir Šilalės rajone, nors truputį lėčiau, negu kitur. Šilalėje veikia savivaldybės žinioje esantis Pirminės sveikatos priežiūros centras ir UAB „Šeimos gydytojo praktika“, Kaltinėnuose šalia valdiško Pirminės sveikatos priežiūros centro dirba „Danutės Ugintienės bendrosios praktikos gydytojo kabinetas“. Žmonės patys renkasi, pas kuriuos daktarus eiti. Jeigu privačiuose kabinetuose būtų prasčiau, jie eitų į valdiškus. Bet kažkodėl niekas labai nebėginėja.

 

Lietuvos Respublikoje, kaip ir kitose Europos Sąjungos šalyse, privačios medicinos įstaigos turi tokias pat teises, kaip ir valstybinės, jos gali pretenduoti į tokią pat valstybės paramą. Tiek privačiose, tiek valstybinėse klinikose už paslaugas moka ligonių kasos. Jeigu už kokius nors papildomus tyrimus privačioje klinikoje reikės mokėti iš savo kišenės, už juos teks susimokėti ir valstybinėje. Taigi privačioje ir valstybinėje sveikatos įstaigoje žmogus aptarnaujamas tomis pačiomis sąlygomis ir gali jas rinktis pagal aptarnavimo kokybę, asmenines simpatijas ir panašius dalykus. Taip daro šilališkiai ir kaltinėniškiai, pasirinkdami savo įstaigas, ir nei vienose, nei kitose jie nesijaučia diskriminuojami. Nemato problemos ir tie mano rinkėjai, su kuriais susitikau Pajūrio ar Tenenių seniūnijose. Kiek žinau, bendruomenės susirinkime tą patį jie pasakė ir rajono merui Algirdui Meiženiui. Viskas gerai, tegu šeimos gydytoja dirba privačioje klinikoje, svarbu, kad liktų Pajūryje. Tokia gyventojų pozicija.

 

Ką turi daryti valdžia? Ji privalo užtikrinti, kad gyventojams būtų teikiamos medicinos paslaugos. Kur valdiška ambulatorija, tegu teikia valdiška, kur privati, tegu tai daro privati. Ar turi valdžia stabdyti privačiųjų steigimąsi? Jokiu būdu! Bet jeigu savivaldybė turi įsteigusi viešąją įstaigą, privalo ja pasirūpinti. Kai tapo aišku, kad Pajūrio ambulatorijos šeimos gydytoja gali išeiti į savo privačią kliniką, rajono meras A. Meiženis kartu su vienu savo patarėju kaimyniniame Šilutės rajone ėmė ieškoti kito gydytojo. Išgirdęs apie tai, iškart pasakiau, kad tai pasmerktas planas. Kuris naujokas ryšis eiti į svetimą vietą ir konkuruoti su įsitvirtinusia, gerą vardą turinčia šeimos gydytoja? Taip ir atsitiko. Pakaitalo jai neatsirado. Šeimos gydytoja, išeidama iš ambulatorijos į savo kliniką, tarsi kokia bitė kartu išsivedė ir visą pacientų spiečių. Kas dabar galėtų įvykių eigą pasukti atgal?

 

Ir kam būtų tai reikalinga? Pasirodo, niekam. Labai teisingai padarė meras A. Meiženis su savo komanda, kad Pajūryje surengė bendruomenės susirinkimą ir paklausė žmonių nuomonės apie susidariusią situaciją. Ar juos tenkina privati Saulės klinika, ar ieškoti kokio kito sprendimo? Ne, Pajūriui nieko kito nereikia, šeimos gydytoja jie patenkinti. O kaip vadinasi gydymo įstaiga, jiems nesvarbu. Koks lieka sprendimas rajono valdžiai? Akivaizdu, kad ambulatorija be šeimos gydytojos ir be pacientų neišgyvens. Vadinasi, rajono Taryba turi kuo greičiau likviduoti neveiklią įstaigą ir įstatymais nustatyta tvarka atsiskaityti su darbuotojais.

 

Tai kur kriminalas? Kriminalo nėra, yra tik politinis burbulas, labiausiai pučiamas vieno gerai žinomo ir be valdžios likusio juokdario. Pajūrio privati klinika tikrinta ir pertikrinta teisėsaugos institucijų, kurios nuo pernai pavasario užverstos nepagrįstais skundais. Ir skundai, ir triukšmo kėlimas žiniasklaidoje nieko bendro neturi nei su sveikatos apsauga, nei su žmonių poreikiais. Tai viso labo nevykęs mėginimas daryti spaudimą „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijai. Jeigu šeimos gydytoja S. Olendrienė nepriklausytų „Tvarkos ir teisingumo frakcijai“, tikrai jokio triukšmo nebūtų pakelta, o Lietuva apie Pajūrio miestelio ambulatoriją nebūtų nė išgirdusi.

 

Politiniai burbulai pliūkšta savaime. Nieko iš jų nebus. Ar ne geriau oponentams mesti ambicijas ir užsiimti realiomis žmonių sveikatos problemomis, kurių netolimoje ateityje vis daugės? Rajono gyventojų vidutinis amžius sparčiai didėja, o senstantiems žmonėms reikia daugiau sveikatos priežiūros. Bet kartu didėja ir medicinos darbuotojų vidutinis amžius, o naujų prisikviesti darosi vis sunkiau. Artėja diena, kai rajono valdžia nupirktais butais turės vilioti ne tik gydytojus, bet ir slaugytojus. Arba pirminės sveikatos priežiūros sistema žlugs. Kol to neatsitiko, visi bendromis jėgomis stiprinkim medicinos įstaigas ir jokiu būdu nekaišiokim pagalių, jeigu įsisteigia privačių. Neseniai sužinojau, kad S. Olendrienės sūnus baigia medicinos studijas ir siekia tapti šeimos gydytoju. Yra vilties, kad jis sugrįš į mūsų rajoną. Džiaugtis mums tuo ar piktintis, padėti jam ar kliudyti? O gal ir jį pjudyti laikraščiais ir televizijomis, kad jis kuo toliau bėgtų nuo mūsų rajono? Meskime vaikiškas ambicijas ir užsiimkim savo žmonių reikalais.

 

Gal aš siūlau viešąsias medicinos įstaigas keisti privačiomis, kaip tai padaryta kaimyniniuose rajonuose? Ne. Jeigu gydytojai nori eiti dirbti savarankiškai, netrukdykime jiems. Bet tikrai nemanau, kad sėkmingai dirbančius Šilalės ar Kaltinėnų pirminės sveikatos priežiūros centrus ištiktų Pajūrio ambulatorijos likimas. Kornelijaus Andrijausko vadovaujamas Pirminės sveikatos priežiūros centras vienas iš pačių geriausių visoje šalyje, pernai tai pripažino Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija. Kodėl mums nepasinaudojus dar ir ta aplinkybe, kad K. Andrijauskas yra medicinos mokslų daktaras, dirba dėstytoju Lietuvos sveikatos mokslų  universitete ir vadovauja gydytojams rezidentams? Jo vadovaujamoje įstaigoje vis dirba po kelis gydytojus rezidentus. Ar jis negalėtų jaunų gydytojų išugdyti ir Kaltinėnams, ir visam rajonui?

 

Manau, parengus gerą jaunų gydytojų rėmimo strategiją, tai būtų visiškai įmanoma. Ir visai nesvarbu, ar tie jauni gydytojai bus pakviesti į viešąsias, ar į privačias gydymo įstaigas. Tai būtų tik viena galimybė stiprinti pirminės sveikatos priežiūros tinklą, bet norėdami rastume jų ir daugiau. Esu tikras, kad naujoji rajono valdžia pajėgi sukurti efektyvią strategiją, gal net reformą, o mero ir jo komandos nusiteikimas dirbti paprastiems žmonėms teikia vilties, kad kelių oponentų keliamas triukšmas nesustabdys pajudėjusio traukinio. Aš ir pats palaikau, ir savo rinkėjus kviečiu palaikyti visus gerus užmojus ir sveiką mero užsispyrimą, nes tai mūsų visų labui.

 

Remigijus ŽEMAITAITIS,
Lietuvos Respublikos Seimo narys

Contact form

Šios dienos vardadieniai